Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o ochraně osobních údajů

Zelená karta k povinnému ručení

Pokud si sjednáváte povinné ručení poprvé, pak byste měli něco vědět o zelené kartě. K čemu slouží, proč ji vozit stále v autě a jak je to, když jedete s vozidlem do zahraničí?

K čemu slouží zelená karta

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platnosti povinného ručení konkrétního vozidla. Je to jediný uznávaný doklad o uzavřeném pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (dle zákona č.168/1999 Sb., ve znění zákona č. 137/2008 Sb.).

Ze zákona musíte mít u sebe zelenou kartu pokaždé, když s vozidlem někam vyjedete, ať už jedete do práce či do krámu. Jestliže máte sjednané povinné ručení, ale při silniční kontrole nebo dopravní nehodě kartu nepředložíte, dopouštíte se dopravního přestupku a čeká Vás pokuta ve výši 1.500 – 3.000 Kč.

Upozornění

Berte na vědomí, že za provozování vozidla na pozemních komunikacích se bere také jen odstavené vozidlo někdo na dvorku u domu nebo v garáži. Jestliže neodevzdáte značky na příslušném dopravním inspektorátu, čeká Vás pokuta v rozmezí 2.500 – 20.000 Kč.

Co musí být na zelené kartě uvedeno

Na zelené kartě jsou uvedeny údaje o vozidle, které musí být v souladu se skutečným stavem. Pokud dojde k nějakým změnám, např. si změníte registrační značku, musíte to vždy nahlásit pojišťovně, která Vám vystaví novou zelenou kartu s aktuálními údaji o vozidle.

Kdy dostanu zelenou kartu

Při sjednání povinného ručení na našich stránkách obdržíte zelenou kartu v elektronické podobě na uvedenou e-mailovou adresu ihned po sjednání povinného ručení a provozním zpracování. Originál zelené karty Vám pošleme poštou nejpozději do tří pracovních dnů. Výjimku tvoří pouze pojišťovna Kooperativa, u které obdržíte doklad, až po připsání platby na její účet a u pojišťovny ČSOB, až když obdržíme od Vás podepsanou pojistnou smlouvu.

Zelená karta v zahraničí

Zelená karta slouží jako doklad o zákonném pojištění nejen u nás, ale i v mnohých evropských zemí. Podle zákona je platná pro všechny státy Evropské unie (EU) a státy, které jsou uvedeny ve vyhlášce ministerstva financí (MF) – Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Chorvatsko, Monako, San Marino, Srbsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, Vatikán. Dále jsou to země, se kterými uzavřela dohodu Česká kancelář pojistitelů (ČKP) - Bělorusko, Írán, Izrael, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko. U poslední skupiny států záleží na každé pojišťovně, zda jejich území do působnosti pojistky zahrne nebo nikoli.

Cestujete-li do zahraničí, kde zelená karta neplatí, jako je tomu např. v Kosovu, musíte si při vjezdu do země zaplatit takzvané hraniční pojištění.

Jak je to s převozem vozidla ze zahraničí

Při převozu vozidla ze zahraničí si musíte sjednat dočasnou smlouvu o povinném ručení, tudíž se budete prokazovat zelenou kartou, která má omezenou platnost. V nejbližší době po převozu si musíte sjednat standartní povinné ručení s novou zelenou kartou.

Doporučujeme

Způsobíte-li dopravní nehodu v zahraničí, pravděpodobně si tamní policie ponechá duplikát zelené karty. Proto s sebou vozte nejen originál, ale i duplikát zelené karty, který Vám vystaví konkrétní pojišťovna.

Spočítat povinné ručení

Proč využít SpočítejPojištění.cz?

  1. Nejvýhodnější nabídky pojištění na trhu.
  2. Nejsme obyčejný srovnávač cen. My lepší ceny vytváříme.
  3. Nejsme srovnávací automat. Jsme lidé. Osobní přístup.

Porovnáváme pro vás stovky nabídek všech pojišťoven

Potřebujete se poradit?

Zákaznická podpora:
PO-PÁ 8:00 - 16:30

E-mail:
info@spocitejpojisteni.cz
Zavoláme Vám zdarma zpět:

Informace o zpracování osobních údajů.

Nebojte se nás zeptat. Jsme tu pro Vás.